با حضور مسئول گروه داستان کانون ادبیات ایران صورت گرفت؛ نقد کتاب «پنجشنبه فیروزه‌ای» در کتابخانه شهید هاشمی‌نژاد ساوه به مناسبت دهه کرامت، نشست نقد و بررسی کتاب «پنجشنبه فیروزه‌ای» در کتابخانه عمومی شهید هاشمی‌نژاد ساوه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، نشست نقد و بررسی کتاب «پنجشنبه فیروزه‌ای» با حضور محمدرضا گودرزی منتقد و مدرس ادبیات داستانی، سارا عرفانی نویسنده کتاب و جمعی از علاقه‌مندان در کتابخانه عمومی شهید هاشمی‌نژاد ساوه برگزار شد.

markazii_25

محمدرضا گودرزی، منتقد و مدرس ادبیات داستانی در این نشست گفت: رمان «پنجشنبه فیروزه‌ای» داستان واقع‌گرایانه دینی است و از حیث بیان رویدادهای داستانی اثری به شدت امروزی است و همین مسئله است که این داستان را برای خواندن و پی گرفتن توسط مخاطب جذاب‌تر می‌کند.

وی افزود: راوی این کتاب مرکب بوده و بیش از یک راوی در داستان وجود دارد و مخاطب با چرخش نظرگاه‌های متعدد در کتاب مواجه می‌شود که در برخی موارد برای خواننده گیج کننده شده است.

گودرزی با اشاره به اینکه این کتاب در هفت فصل نگارش شده، بیان کرد: این کتاب می‌تواند نمادین بوده و اشاره‌ای به ۷ روز خلقت و آفرینش داشته باشد و پیش درآمد و فصل وصل، فصل پایانی اثر اسمش هم جای تحسین دارد.

این منتقد ادبی گفت: یکی از مشکلات کتاب دادن اطلاعات تأخیری به مخاطب است که خواننده را سردرگم می‌کند و به نظر من نویسنده قصد ایجاد تعلیق کاذب داشته است.

markazii_05

وی افزود: توصیف دقیق پوشش، چهره و شرح لحن دیالوگ‌های افراد یکی از نقاط قوت در ترسیم شخصیت‌های این رمان است، اما با این کار کتاب کمی مطول شده و می‌شد با حذف بخش‌هایی از رمان، آن را به صورت کوتاه‌تری بیان کرد.

مسئول گروه داستان کانون ادبیات ایران گفت: اشکال دیگر رمان قهرمان سازی از «سلمان» شخصیت اصلی داستان است که آن را فردی بدون نقص نشان داده که برای مخاطب امروزی غیر قابل باور است.

نویسنده کتاب پنجشنبه فیروزه‌ای نیز در این جلسه گفت: در این رمان به یک موضوع روز اجتماعی و رفتار و نگاه شخصیت‌های این داستان و نیز چگونگی تعامل خانواده‌ای با آنها پرداخته شده است و برای نوشتن این اثر چهار سال وقت صرف کرده‌ام.

markazii_24

در ادامه این نشست نیز نکات و انتقاداتی توسط شرکت‌کنندگان و کتابداران شهرستان ساوه ارائه شد و در پایان از سارا عرفانی، نویسنده اثر و منتقدین حاضر در جلسه تقدیر به عمل آمد.

گفتنی است کتاب «پنجشنبه فیروزه‌ای» رمانی در مورد زیارت است، روایتی از یک دانشجو که مخاطب می‌تواند به سادگی با او هم‌ذات‌ پنداری کند، اما رمان پس از این پیش درآمد وارد رابطه ظریف چند دختر دانشجو می‌شود که برای زیارت به مشهد مقدس وارد شده‌اند.

انتشارات کتاب نیستان، «پنجشنبه فیروزه‌ای» را در ۳۷۶ صفحه و با قیمت ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان منتشر کرده است.

markazii_19

 

منبع: سایت رسمی اداره کل نهاد کتابخانه های عمومی استان مرکزی

http://www.markazipl.ir/Portal/Home/ShowPage.aspx?Object=NEWS&ID=467933f6-8dbc-4a8e-ac77-5cdac3261c5f&WebPartID=d0cb080e-36e6-4d0c-8586-f54458d1097d&CategoryID=721c3b2b-c137-405c-89d2-62aed957338c

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>