تهران-ایرنا- معاون هنری حوزه هنری در نشست مطبوعاتی هفته هنر اسلامی گفت: دوره بالندگی این هنر فرا رسیده است و هفته هنر انقلاب اسلامی را با شعار «هنر متعهد به حقیقت» برگزار می‌كنیم.

IMG_8343

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا فاضل نظری در این نشست كه با حضور حیمد قره داغی قائم مقام حوزه هنری و هادی مولوی دوست مدیر كل روابط عمومی و امور بین الملل حوزه هنری برگزار شد، با بیان دلایل برگزاری این هفته افزود: آغاز بسیاری از چهره‌های درخشان در حوزه فرهنگ و هنر امروز ایران حوزه هنری بوده است و بسیاری از ایشان حوزه را خانه خود می‌دانند.
وی ادامه داد: یكی از نقش‌های كلیدی حوزه در عرصه تبیین هنری گفتمان انقلاب، پرورش نیروهای جوان بوده است و امسال هفته هنر انقلاب به این دلیل ارج نهاده می‌شود كه فضای گسترده ای از حیث آثار تولیدشده و افرادی كه در اتمسفر نفس می‌كشند را داریم.
شاعر كتاب گریه‌های امپراتور ادامه داد: دوره بالندگی هنر انقلاب اسلامی فرا رسیده است و نهال‌های نورس هنر انقلاب به درخت‌های تنومندی تبدیل شده‌اند.
به گفته وی، نقش حوزه هنری پرورش و خلق آثار نمونه هم گرایی و ایجاد محملی برای جریان‌های مرتبط با هنر انقلاب اسلامی است.
وی همچنین به مشاركت نهادها و سازمان‌های مختلفی از جمله صدا و سیما، شهرداری تهران و موسسه رسانه‌ای اوج در برگزاری این هفته اشاره كرد و گفت: یكی از مهم‌ترین برنامه‌ها در هفته آتی، معرفی چهره هنر انقلاب از میان كسانی است كه در سال 94 در یك عرصه هنری فعالیت‌های خود را عرضه كرده‌اند.
نظری گفت: با تشكیل گروهی از خبرگان و هنرمندان به فهرستی از اسامی نمایندگان اولیه رسیدیم. این فهرست چند بار پالایش شد و اكنون افرادی از جمله جواد افشار كارگردان سریال كیمیا، مجید مجیدی كارگردان فیلم شاخص محمد رسول‌الله (ص)، حسین مسافر آستانه به دلیل شركت در جشنواره‌های مختلف، بهناز ضرابی‌زاده برای نوشتن كتاب دختر شینا، سارا عرفانی برای كتاب پنجشنبه فیروزه‌ای، پرویز پرستویی برای مجموعه فعالیت‌های هنری و عبدالحمید قدیریان برای فعالیت‌های هنری و برگزاری نمایشگاه نقاشی آسمان حسین به‌عنوان بعضی از نامزدهای چهره هنر انقلاب مطرح هستند كه نامزد نهایی روز سه‌شنبه (25 فروردین) در جشن هنر انقلاب معرفی می‌شود.
در ادامه نشست قره داغی به تشریح فعالیت های هفته هنر انقلاب پرداخت و گفت: برنامه های ما در این هفته در دو بخش ملی- ستادی و فعالیت های مراكز استانی حوزه هنری
برگزار می شود.
وی افزود: در اولین روز از این هفته روز جمعه 20 فروردین دیدار با خانواده شهدای هنرمند برنامه ریزی شده است، روز بعد مدیران حوزه هنری در حرم مطهر امام خمینی (ره) و مزار شهید آوینی حاضر می شوند، ضمن اینكه برنامه ای با حضور حدود 70 نفر از هنرمندان برتر عضو حوزه هنری در مراكز استانی در سال 94 نیز تدارك دیده شده است. غیر از این رونمایی از تندیس طاهره صفارزاده، برگزاری نمایشگاه عكس انقلاب در نگارخانه خانه عكاسان را داریم.
به گفته دبیر اجرایی هفته هنر انقلاب، ویژه برنامه بزرگداشت سیاح طاهری هنرمند فقید و گرامیداشت فرج الله سلحشور همزمان با چهلمین روز درگذشت وی یكشنبه 22 فروردین برگزار می سود.
قره داغی تصریح كرد: از دیگر برنامه های ما در هفته هنر انقلاب جشن هنر انقلاب است كه روز سه شنبه برای معرفی چهره شاخص هنر انقلاب در سال 94 برگزار می شود. رونمایی از كتاب آینده پژوهی هنر محصول فعالیت های مراكز ترجمه حوزه هنری، رونمایی از محصولات باشگاه فیلم سوره مختص تولید فیلم كوتاه، مراسمی با حضور حجت اشرف زاده و اجرای قطعاتی از آلبوم «ماه و ماهی» از دیگر برنامه ها است.
قائم مقام حوزه هنری ادامه داد: روز جمعه پایان بخش برنامه ها با اختتامیه جشنواره
«روحانی و سینما» در حوزه هنری برنامه های این هفته را در سطح ستادی پایان خواهد داد. ضمن اینكه بلیت نیم بها در سینماهای متعلق به حوزه هنری سراسر كشور از جمله تهران روز شنبه 21 فروردین و تخفیف برای كتاب های دفاع مقدس و انقلاب همچنین حضور هنرمندان در فروشگاه های انتشارات سوره مهر در سراسر كشور از دیگر برنامه های ملی این هفته است.
به گفته قره داغی، این هفته در سطح استانی نیز با برنامه های مختلفی از جمله دیدار با خانواده های شهدای هنرمند، افتتاح سینما فلسطین در اصفهان روز چهارشنبه 26 فروردین، افتتاح دفتر حوزه هنری در شهرستان بیجار همان روز از دیگر برنامه های هفته هنر انقلاب اسلامی در سال جاری است.
هفته هنر انقلاب اسلامی از 20 تا 27 فروردین و همزمان با سال روز درگذشت شهید مرتضی آوینی، همچنین روز هنر انقلاب اسلامی با شعار هنر انقلاب، هنر متعهد به حقیقت توسط حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می شود.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *